Z nepotvrzené novodobé historie obce II.

František Šťastný

FOTO

Franta Šťastný

(nar.12. listopad 1927 – 8. duben 2000) byl český silniční motocyklový závodník, který se už za svého života stal legendou. Narodil se v Kochánkách nad Jizerou. Jako patnáctiletý začínal závodit na kole, v roce 1948 dokonce reprezentoval spolu s takovou cyklistickou hvězdou, jakou byl Jan Veselý, Československo v prvním ročníku Závodu míru .

Svého prvního motocyklového závodu se zúčastnil na jaře 1947 na motocyklu DKW pod jménem svého nevlastního bratra, protože sám ještě nevlastnil řidičský průkaz. Poté, stále ještě jako soukromý jezdec, startoval na ojetém motocyklu Norton s označením „Blesk Speciál“, s nímž v roce 1952 skončil na Velké ceně Československa v Brně na vynikajícím 7. místě.

V roce 1953 byl přijat jako závodní a *zajížděcí jezdec do Jawy, s jejíž značkou spojil celý zbytek své závodnické kariéry, a spolu s Gustavem Havlem pro ni vybojoval řadu úspěchů. Závodil na strojích Jawa 500 2xOHC, Jawa 350 2xOHC i Jawa 250. Příležitostně, když Jawa neměla vhodný stroj pro některou objemovou kategorii, startoval i na strojích ČZ (Česká zbrojovka, Strakonice) či MZ (Motorrad – und Zweiradwerk, Zschopau – Německá demokratická republika).

* Jeho povinností v Jawě bylo zajíždění nově vyrobených motocyklů před jejich expedicí do zahraničí. Dne 16.5.1954 se ocitá na žluté Jawě 500 OHC (vyrobené pro japonského císaře Hirohita) v Lipanech. Při projíždění návsi defekt předního kola zastavuje kontrolní jízdu Františkovu. Malebná obec si Frantu okamžitě podmaňuje. Vědom si své budoucí slávy, zachytává posledních 0,5 atm. z předního pláště do nedaleko ležící skleněné lahve, kterou pak daruje pokukujícímu pasáčkovi koz.

Po 5o letech je i s Františkovým vzduchem nalezena na půdě rekonstruovaného chléva.

FOTO

Obdarovaný pasáček koz

FOTO

Lahev se vzduchem Franty Šťastného

Informace našel a článek sepsal M. Procházka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *