LIPANSKÁ STAVEŇ – Okrašlovací spolek lipanský se pochodu účastnIl živým obrazem, který znázornIl život na přepřažné stanici staré císařské cesty.
Děj:
Krátký pohled do života stanice na císařské stezce směřující do královského města prostřednictvím ožívajícího živého obrazu, který bude pro každou příchozí skupinu poutníků vždy spuštěn.
Osoby:
Kuchty a kuchtičky (kuchmistryně a kuchtičky) – vaří na otevřeném ohni. Nabízí poutníkům jídlo (jěstojka, krmicě, kučina, návara, pokrmec) před další cestou – prosnou kaši (kaše z tětřice), řepný salát s ořechy a pšeničné placky (mazáček, pohlodek, pokruta) pečené na plátu nad ohněm.
Lazebnice (barvieřka) – nabízí poutníkům své služby včetně možného odvšivení v nedaleko stojících neckách (lázeň, mýtěl). Má k dispozici židli, pěnu na holení a štětku, kterou namydlí jednoho z otců, kterého mohou jeho potomci oholit (přiholiti, proholiti, zholiti, sholiti) dřevěnou břitvou (obnovatedlnicě).
Kovář (železový, kovač) – vedle ohně má malou kovadlinu (nákovadlé, nákovadlně, nákovadlnicě, nákovadlo) na špalku a oslovuje poutníky, zda nepotřebují jeho služeb včetně trhání bolavých zubů. Kovář nakonec běhal někde po okolí pronásledovaný posledním z pacientů. Zuby pacienta zůstaly ležet na kovadlině. .
Orientální mystik (cuzozemec, hosták, jinozemec, příchodný, půtník, čarodějník, kúzedlník, věščbář, věščkář, zakúzlený) – zve poutníky (cěstník, pocěstník, pocěstný) a nabízí jim pohled do jejich budoucnosti
Hráči (vrhcábníci, vrchcábníci) – sedí u stolu, popíjí a hrají v kostky. Lákají pocestné na velkou výhru. Výhra je ten obr pes.
Foto z akce:
na FB Divadelního souboru UCHO
http://tamilap.rajce.idnes.cz/2016-09-11_cesta_za_Karlem_IV/