Lipanský hastrman

Milé děti,

povím vám krátký příběh o historii hastrmanů u nás v Lipanech. V dřívějších dobách, co se jezdívalo místo vlakem a auty na vozíku za koníkem, nebo se chodívalo pěšky, měla každá pořádná vesnice svého hastrmana. Také v Lipanech bydlel v rybníčku na návsi dlouhá léta hastrmánek Lojzík. Byl to tuze hezounký a drobný panáček, kterého měli všichni ve vsi rádi. Pomáhal v Lipanech s deštěm, když bylo třeba zalít zahrádky a pole. Na rybníce hlídal místním husy a kachny, staral se, aby žáby v noci moc nekuňkaly a na rybníčku bylo čisto a nerostl tam žádný žabinec. V hospůdce, kam chodil na fajfku a na přetřes, měl své místo hnedle u dveří. To proto, že mu jako každému správnému hastrmanovi kapala z kabátku na zem pěkně po kapičkách voda. Místní Lojzíkovi poručili pivečko a on, když měl dobrou náladu, vyprávěl, co se přihodilo kde na řekách a rybnících po okolí.

Přišla však nová doba, samý spěch a kvap, husy se přestaly koupat v rybníčku, hospodu zavřeli a do rybníčku začali lidé z Lipan házet haraburdí a binec a vůbec nepořádek. To se Lojzík zle rozzlobil a přestěhoval se za kamarádem do řeky Sázavy. Rybníček zarostl žabincem a puškvorcem, všady plno komárů, tak si lipanští svůj rybníček poničili a nakonec ho i zasypali.

Až před lety se u vsi postavil rybníček nový a jak se to Lojzík dozvěděl, nedalo mu to a vrátil se k nám do Lipan. Občas zajde do hospůdky, to poznáte, když uvidíte na podlaze loužičku, nebo mokré ťápoty. Večer, když se budete chovat tiše, můžete vidět Lojzíka sedět u vody, nebo na břehu. To si opravuje botičky nebo kabátek. Když se za bílého dne hážou ryby v rybníce, to Lojzík ryby počítá a váží.

A vy děti si zapamatujte, že se o čistý rybníček také musíte postarat a nic do něj Lojzíkovi neházet. Když půjdete okolo, tak nezapomeňte Lojzíka pozdravit. On se vám sice neukáže, protože nemá moc rád sluníčko, ale nebojte se, dobře vás slyší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *